Haber

13 yıldır aldığı maluliyet aylığını çalışmaya başlayınca devlete bıraktı.

13 yıldır aldığı maluliyet aylığını çalışmaya başlayınca devlete bıraktı.

Yıllar sonra iş bulan görme engelliden takdir edilecek davranış

DÜZCE Düzce’de 32 yaşındaki görme engelli özel şahıs Ramazan Kabacı, 13 yıldır devletten aldığı maluliyet aylığını işe başlayınca iade etmeye karar verdi. Ramazan Kabacı da engeli nedeniyle oturmaktan yorulduğu için çalışmaya başladığını belirterek, özel kişilere ‘evde kalmayın çalışın’ çağrısında bulundu.

Düzce’de 32 yaşındaki Ramazan Kabacı, 1998 yılında retina yırtığı nedeniyle tek gözünü kaybetti. Diğer gözünde ağrı hisseden Kabacı, 2008 yılında ameliyat oldu. Ameliyat sonrası gözü bozulan ve görme engelli olarak hayatına devam eden Ramazan Kabacı, yurtta kalmaktan sıkılınca harekete geçti. Çalışmak için Düzce İş-Kur Müdürlüğü’ne başvuran Ramazan Kabacı, çelik boru fabrikasının sahibi Kamil Kesikbaş ile görüşerek işe başladı. Santral memuru olarak çalışan görme engelli özel şahıs Ramazan Kabacı, 13 yıldır devletten aldığı maluliyet aylığını almak istemediğini belirtti.

‘Engelli aylığımı daha çok ihtiyacı olan biri alsın’

Ramazan Kabacı, işyerinde çalıştığı için devletin verdiği maluliyet aylığını almak istemediğini belirtti. Evde kalmak istemiyordum, bir şeyler yapmak istiyordum. Aşılamayacak sorun diye bir şey yoktur. Çalışma ortamına katılmak istedim. Başvuru yaparak engelli maaşı almamak istedim. Benden daha muhtaç, daha ağır özürlüler alsın diye bu maaşı bırakmak istedim. Çelik boru “Bu durumda fabrika bana sahip çıktı. Kamil Bey ve tüm işçiler bana yardımcı oldu. Burada çalışma hayatım devam ediyor. Sabah 8’den akşam 4’e kadar burada çalışıyorum.”

“Bireyler yaşamalı ve çalışmalıdır”

Ramazan Kabacı da iş hayatında herhangi bir zorluk görmediğini belirterek engelli bireyleri çalışmaya çağırdı; “Ramazan Kabacı; “İş hayatında çok zorluk görmüyorum. Disiplin gerektiren bir şey. Sabah makul bir saatte kalkıp otobüse bineceksiniz. Akşam makul bir saatte evinize gideceksiniz. Zorluğu hissetmiyorum. Tutkuyla geliyorum, tutkuyla çalışıyorum. Buradan engelli arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Hiçbir engelli evde kalmamalı. Çalışma hayatına katılmaya çalışsınlar. Çalıştığım fabrika gibi diğer şirketlerimiz ve diğer kurumlarımız da engellilerimizi bir şekilde kucaklıyor. Onlara iş imkanı sağlıyor” dedi.

nallihanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu