İş

“2 bin TL yevmiyeye kalifiye eleman bulamıyoruz”

Anadolu Yakası’nda 400’ü aşkın bölüm temsilcisini tek çatı altında toplayan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER), inşaat sektörünün önemli bir sorunu haline gelen nitelikli personel açığını kapatmak için meslek liseleriyle iş birliği yapacak.

Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle düzenlenen Yeşil Şehir İstanbul etkinliğinde konuşan AYİDER Lideri Hakan Şişik, departmandaki kadro sorununa değindi. Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından bölgede yeniden yapılanma çalışmalarının başladığına işaret eden Şişik, şöyle konuştu: “6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından bölgenin yeniden yapılanması nedeniyle burada eğitimli personel çalışıyor. Ama bunun dışında günlük 2 bin TL ödememize rağmen personel bulamıyoruz.

Gençler bu meslekleri seçmiyor. Ancak inşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörüdür ve bu alanda çalışan insanlar neredeyse beyaz yakalı çalışanlarla aynı kazancı elde etmektedir. Maalesef sektör açığı Avrupa ülkelerini olduğu gibi bizi de etkiliyor. Yeşil dönüşüm sonrasında bu konuyu da bir başka gündem maddesi olarak değerlendirerek, meslek liseleriyle iş birliği yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile acilen görüşmelere başlayacağız.

Su ayrımı zorunlu olmalı

Konuşmasında iklim krizine de değinen Hakan Şişik, İstanbul’u tehdit eden iklim krizine karşı binaların yeşil dönüşümünün yapılması gerektiğini vurguladı. Şişik, “Kentsel dönüşümden bahsediyoruz ama binaların nasıl yeşil, çelik gibi yapılması gerektiğini konuşmuyoruz. Tarihten bu yana su fakiri bir şehir olan İstanbul, iklim krizi ve yağış dönemlerinin azalmasıyla birlikte barajlardaki su miktarı da azaldı. “Binalarda siyah, gri ve mavi su ayrımları zorunlu olmalı ve planlarda yer almalı” dedi.

Yeşil bina sertifikası gerekiyor

Ev alıcılarının inşaat firmalarından mutfak markasını talep ettiklerini ancak siyah ve gri su ayrımı yapmak istemediklerini belirten Şişik, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ‘Yeşil Bina Sertifikası’ adı verilen ve gücü gösteren bir belgesi var. binanın verimliliği. Ev alıcısının bu belgeyi inşaat firmasından alması gerekiyor.” “Bakanlıkça yürütülen ve altyapısı hazır olan dokümantasyonla AYİDER üyesi inşaat firmalarımız da söz konusu dokümantasyonla inşaat yapacaktır” dedi.

haberyenisarbademli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu